Aile Güçlendirme Projesi - SOS Çocuk Köyü KKTC

Aile Güçlendirme Projesi

Anasayfa

Aile Güçlendirme Projesi

Kimliğimi sormayın artık dilim, dinim, ırkım, rengim çocuktur benim.

Ali Şeriati

259

Destek Verilen Toplam Aile Sayısı

741

Destek Verilen Toplam Çocuk Sayısı

29

Projeden Destek Almaya Devam Eden Aile Sayısı

71

Projeden Destek Almaya Devam Eden Çocuk Sayısı

ÇOCUK TERKİNİ ÖNLEME VE AİLE GÜÇLENDİRME PROJESİ

SOS Çocukköyü Derneğinin destek projelerinden biri olan Çocuk Terkini Önleme ve Aile Güçlendirme Projesi (AGP) 2006 yılından beri çalışmalarını yürütmektedir. Projeyle amacımız; biyolojik ailesinin bakımını kaybetme riski taşıyan çocuklar ve ailelerine yapılandırılmış bir program çerçevesinde 3 ile 5 yıl arasında destek sağlayarak çocukların biyolojik ailelerinden ayrılmasını önlemektir.

 

Sosyal Hizmet Uzmanları projeye dahil edilen her aile ile güçlü bir işbirliği kurar ve ailenin ihtiyaçlarını belirleyerek her aile için Aile Gelişim Planları (AGEP) oluşturur. Oluşturulan Aile Gelişim Planları düzenli olarak değerlendirilerek ailenin gelişimi takip edilir.

SAĞLANAN DESTEKLER

Ebeveynlik Kapasitesini Artırma Eğitimleri

Alanında uzman eğitmenler tarafından ailelere verilen eğitimlerdir. (Kadın hakları, çocuk hakları, sağlıklı beslenme, ilk yardım, aile içi iletişim, çocuklarda gelişim dönemleri, diş sağlığı, kural oluşturma , sınır koyma vb.)

Meslek Edindirme Kursları

Ailelerin düzenli bir işte çalışarak gelir seviyelerini artırmak ve mesleki becerilerini güçlendirme adına onaylı ve sertifikalı kurslardır.

Sağlık Desteği

(Doktor kontrolü, eczane desteği, psikolog desteği, kan tahlilleri desteği, vb.)

Eğitim Desteği

(Okul kayıtları, kırtasiye, uniforma, kreş, etüt, dershane, özel ders, özel eğitim)

Ayni Destekler

(Gıda paketleri, kıyafet, ayakkabı, ev eşyası, vb.)

Sosyal Aktiviteler

(Aileleri ile kaliteli zaman geçirmeleri için piknik, deniz etkinliği, sinema, festival gezileri, yaşam becerilerini geliştirme, çocuk hakları aktiviteleri, vb.)

Hukuksal Destek

DESTEK PROGRAMI SONUÇLARI

Güçlenen aile sürdürülebilir bir yapıya ulaşıp, kendi ayakları üzerinde durabildiği zaman programdan çıkarılarak bağımsız bir aile olarak toplumdaki yerini alır. Aile Güçlendirme Projesiyle Ağustos 2020’e kadar toplam 251 ailede 721 çocuğa destek verilmiştir. Destek sağlananlardan 87 Aile ve206 çocuk bağımsız olarak yaşamlarına devam etmektedir.