Basın Bildirisi - SOS Çocuk Köyü KKTC

Basın Bildirisi

14 Ağustos tarihinde Diyalog Gazetesi’nin yaptığı ve “Özel Haber” adı altında yayınlanan haberde, elzem olan habercilik etik kuralları çiğnenmiştir. Yaşı küçük üç çocuğun yaşadığı istismar anının ayrıntıları toplumla paylaşılmış, çocukların yaşadıkları travma anı ve istismar, çocukların yüksek yararı gözetilmeksizin haber konusu yapılmıştır.

SOS Çocukköyü Derneği olarak, bu haberin yapılışındaki eksiklikleri ve ihmali kınıyoruz. Çocuk hakları özelinde medyanın görevi, hiçbir şekilde çocukları riske atmamak ve odağı çocuk olan her haberde istisnasız mükemmeli yakalamaktır. Çocukların en yüksek yararı tüm habercilikte tek çıta olmalıdır. Ne olursa olsun, isimler değiştirilmiş, gizlenmiş ve hatta kullanılmamış olsa bile, çocuğu, kardeşlerini veya akranlarını riske atacak görüntüleri veya haberleri yayımlanmamalıdır. Bahse konu olan haberde çocukların yaşları ve yaşadıkları yer açıkça yayınlanmış, bahse konu çocukların başına gelen istismar ayrıntıları ile topluma sunulmuştur. Bu çocuk odaklı habercilikte bulunan ve “Hiçbir çocuğa zarar vermeyin; yargılayıcı, kültürel değerlere duyarsız, çocuğu tehlikeye atan veya küçük düşüren ya da çocuğun travmatik olaylara ilişkin acı ve üzüntüsünü tekrar canlandıracak soru, tavır ve yorumlardan kaçının” ilkesine apaçık aykırı bir tutumdur.

Bir özel haber yapılacaksa, çocuklara yapılan ihmal ve istismarın hukuki anlamdaki yaptırımlarından bahsedilebilir. Verilen haberde caydırıcılık unsuru gözetilmemiş, istismarın içeriği çocukların ne hissedeceği düşünülmeden yayınlanmıştır. Bu hem haberi yapan gazetecinin, hem de yayınlanmasına izin veren editöryal takımın hatasıdır. İnternet haberciliğinde yapılan haberin tamamen silinmesinin mümkün olmadığı ve küçük bir ada ülkesinde olduğumuz gözönüne alındığında, haberde konu edilen çocukların sosyal çevreleri, okul hayatları ve mahremiyetleri ciddi şekilde ihlal edilmiştir. Bu haberin hemen yayından kaldırılması, haberin içeriğinin çocukların haklarını koruyacak ve daha da mağdur etmeyecek şekilde yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz.

Kurumumuz çocukları ve çocuk haklarını korumayı hayatın her alanına yaymayı misyon edinmiştir. Bizim rehberimiz, Çocuk Haklarıdır. Toplumun tüm kesimleri çocukları her türlü istismara, ilgisizliğe, sömürüye şiddete ve ayırımcılığa karşı korumakla yükümlüdür. Bazı medya kuruluşları son zamanlarda çocukların konu olduğu haberlerinde kullandığı özensiz dille, malesef istismarı kendileri yapmaktadır. Medyanın hızlı ve doğru habercilik ilkesini gerçekleştirirken, söz konusu çocuklar olduğunda daha dikkatli, daha sorumlu ve daha özenli davranması talebimizdir.

Saygılarımızla,

SOS Çocukköyü Derneği

Sosyal Medyada Paylaş: