Çocukların Korunmasına Dair Bildiri 95 Yaşında, SOS KKTC 29 yaşında: - SOS Çocuk Köyü KKTC

Çocukların Korunmasına Dair Bildiri 95 Yaşında, SOS KKTC 29 yaşında:

KKTC SOS Çocukköyü Derneği 1991 yılında aile bakımını kaybetmiş çocuklara aile temelli bakım vermek ve onlara uzun vadede, aşamalı destek programlarıyla kendine güvenli, bağımsız bireyler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.

1925 yılında Cenevre’de 54 ülke katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Çocukların Refahı için Dünya Konferansı’ndan sonra Çocukların Korunmasına dair Cenevre Bildirgesi kabul edilmiştir. Bildirge esas olarak yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim gibi dünya çocuklarının refahını ilgilendiren konulara odaklanmakta ve 1 Haziran, çocukların sorunlarına ilişkin olarak kamuoyunun dikkatini çekmek, çocuklara mutluluk getirmek ve çocuk konusunda teşvik etmek üzere Dünya Çocuk günü olarak belirlenmiştir. 

SOS Çocukköyü Derneği olarak çocuk haklarının tanınması ve bilinmesi, çocuk koruma politikalarının okullarımızda yaygınlaşması için çalışmalarımız devam ediyor. Savunuculuk bizim derneğimizin faaliyetlerinde önemli bir yerdedir. Okullarda çocuklara şiddeti önleyici çalışmalar yapılması, çocuk ihmal ve istismarını en aza indirgemek için Çocuk Koruma Politikaları’nın yaygınlaştırılması için 2014 yılından beri KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile istişare halindeyiz.

Bugün Dünya Çocuk Günü, çocuklarımızın mutlu olmaya, hatırlanmaya, güvende ve sağlıklı bir hayat sürmeye hakları olduğunu hatırlatıyor, çocuk güvenliğinin herkesin önceliği olduğunun bir kere daha altını çiziyoruz. Dili, dini, cinsiyeti, rengi, cinsel kimliği, sosyal sınıfı ne olursa olsun her çocuk biriciktir, değerlidir ve güvenli bir yaşamı haketmektedir. Biz kurum olarak, geçtiğimiz 29 yılda hayatlarına olumlu olarak dokunduğumuz binlerce çocuğumuzdan aldığımız deneyim ve bilgi birikimiyle, her gün çocuk haklarını savunmaya devam edeceğiz.

Dünya Çocuk Günümüz kutlu olsun.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =