Çocuklarla İlgili Haberlerde Etik Kurallar - SOS Çocuk Köyü KKTC

Çocuklarla İlgili Haberlerde Etik Kurallar

12 Mayıs tarihinde bazı internet gazetelerinin yaptığı ve polisiye haberler arasında “Özel Haber” olarak yayınlanan haberde, genelgeçer ve elzem olan habercilik etik kuralları çiğnenmiştir. Medyanın yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü kuvvet olarak nitelendirilmesi, bu meslek grubunun toplumdaki öneminden kaynaklanmaktadır. Yapılan haberde, küçük yaşta olan kişilerin hakları ihlal edilmiş, kullanılan dil etiketleyici ve mağduru suçlayıcı bir şekilde kurgulanmıştır.

Bir özel haber yapılacaksa, yaşı küçük çocukları alıkoymanın hukuki anlamdaki yaptırımlarından bahsedilebilir. Bunun KKTC yasalarında bir suç olmasının, cezai sonuçları olduğunun bilinmesi, çocukların korunması ve bu tür suçların tekrarlanmasını engellemek açısından önemlidir. Yapılan haberde bu konulara değinilmemiş, 3 çocuğun özeli mağdur oldukları unutularak gözler önüne serilmiştir. İnternet haberciliğinde yapılan haberin tamamen silinmesinin mümkün olmadığı ve küçük bir ada ülkesinde olduğumuz gözönüne alındığında, haberde konu edilen çocukların sosyal çevreleri, okul hayatları ve mahremiyetleri ciddi şekilde ihlal edilmiştir.

Çocukları ilgilendiren haberleri yaparken, her konuda olduğu gibi gene çocuğun yüksek yararı gözetilmelidir. Yayınlanan her haber, sadece yayınlayan kurumun etik anlayışını yansıtmaz, aynı zamanda organik bir şekilde o haberi tüketen toplumun etik anlayışını da etkiler. Haberde verilen ayrıntılar, yazılış perspektifi önemlidir. Haberin anafikrinin yetişkin bir adamın ergenlik çağına yeni girmiş ve devlet korumasında olan çocukları alıkoymasının yanlışlığı olması gerekirdi. Bu tür  davranışların yaratabileceği vahim zararlardan bahsetmek yerine, etiketleyici ve çocuğu yargılayıcı bir dilde haber yapmak uygunsuzdur.

Kurumumuz çocukları ve çocuk haklarını korumayı hayatın her alanına yaymayı misyon edinmiştir. Çocuk yararının en iyi biçimde gözetilmesi bizim temel rehberimizdir. Her çocuk potansiyelinin sonuna kadar gelişme hakkına, kaliteli eğitim hakkına ve ayırıma tabi tutulmaksızın toplumsal yaşama katılma hakkına sahiptir. Herkes çocukları her türlü istismara, ilgisizliğe, sömürüye şiddete ve ayırımcılığa karşı korumakla yükümlüdür. Bizler her zaman medyayı önemli bir paydaş olarak gördük. Halka hızlı ve doğru haber sunmayla ilgili sorumluluğunuzun bilincindeyiz ve takir ediyoruz. Dileğimiz, haberleri hızlı servis etmeye çalışırken “Bu haberi en sorumlu şekilde nasıl yapabilirim?” sorusunun habercileri, editörleri ve haber müdürlerini sürekli meşgul etmesidir.

Saygılarımızla.

SOS Çocukköyü Derneği

Sosyal Medyada Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − nine =